2021. október 29.
A Miskolci Egyetem szakmai vezetésével megvalósuló projekt általános célja olyan köz- és magánszféra közötti partnerség, városi és vállalati együttműködés fejlesztése, tesztelése és terjesztése, amelynek során az érdekelt felek kollektíven lépnek fel a helyi éghajlati kockázatok csökkentése érdekében, valamint lépéseket tesznek a sérülékeny városi és vállalati területek közös klímaalkalmazkodásának erősítése céljából.
Kazincbarcika Város Önkormányzata és a BorsodChem Zrt. fő koordinációs testületként 2020 őszén létrehozta a Klíma Platformot, amely demonstrálja más követő partnerek és érdekeltek részére, miként működhet együtt város, ipari vállalat és helyi közösség a klímaalkalmazkodás jegyében.
A projekt természetes vízmegtartó megoldást valósít meg a hirtelen lezúduló csapadék és hordalék visszatartása érdekében a Tardona-patak vízgyűjtő területén. Ilyen például egy leendő rönkgát megépítése. A kis vízfolyások feltérképezése és a természetes vízvisszatartási intézkedések lehetséges helyeinek meghatározása megtörtént.
A projekt keretében létrejön egy prototípus, amelynek célja, hogy hatékony megoldást hozzon létre a különböző forrásokból származó úgynevezett szürkevíz, vagyis az iparban már felhasznált víz újrahasznosítására és ezzel a vízigény csökkentésére.
A prototípus bemutatja, hogy a BorsodChem Zrt. technológiai megoldása hogyan tudja segíteni Kazincbarcika város klímaalkalmazkodását, miközben csökkenti a vállalat vízkockázatát is. A prototípus szürkevízből nyers vizet állít elő, ami ipari vízként vagy zöldfelületek öntözésére egyaránt használható.
A prototípus kapcsán elkészült a megvalósíthatósági tanulmány és közös hasznosítási lehetőségeket tartalmazó terv is.
A projekt az Európai Unió LIFE program és a Nyugat-Balkáni Zöld Központ Nonprofit Kft. támogatásával valósul meg.
Postai cím: 3515 Miskolc-Egyetemváros • Központi telefon: (36) 46 565-111 • Kapcsolat
Copyright © 2003 — 2021. Miskolci Egyetem Informatikai Szolgáltató Központ