100 éve született Cziffra György, emlékkoncert volt a Zenepalotában

2021. november 8.

1921. november 5-én született Cziffra György, a magyar zongoraművészet egyik legnagyobb alakja. Rá emlékezve avatták fel a Bartók Béla Zeneművészeti kar legújabb szerzeményét, azt a Steinway zongorát, aminek megvásárláshoz a Gépészmérnöki és Informatikai, valamint a Műszaki Anyagtudományi kar is hozzájárult. A hangszer mintegy 50 millió forintba került.

Cziffra György hatása felmérhetetlen volt pályatársaira és nem utolsó sorban a közönségére is. Művészete mind a mai napig viszonyítási pont, szakmai mérce. Élettörténetének egy szakasza nagyon különös módon kapcsolódik egyetemünkhöz.

1950-ben ugyanis feleségével és kisfiával együtt megpróbált disszidálni, de elfogták és kényszermunkatáborba zárták. Kőfaragó üzemben és egyetemünk(!) építkezésén is dolgoztatták. De egy muzsikus, az muzsikus: minden nehézsége ellenére rabtársainak is adott koncertet. 1956-ban elhagyta az országot és Franciaországban telepedett le, ott is hunyt el 1994-ben.

A zongoraavató koncerten BBZK jelenlegi és végzett hallgatói, valamint oktatói léptek fel.

A műsorban a következő darabokat szólaltatták meg az új hangszeren:

Szergej Rahmanyinov: Vocalise

Bartók Béla: Perpetuum mobile, Új magyar népdal, Ostinato