2022. július 7.
A nemzetgazdaság versenyképességének javítására és a regionális és a hazai ipar innovációs folyamatainak erősítésére kötött együttműködést a Miskolci Egyetem és a Bay Zoltán Nemzeti Kutatóintézet-hálózat.
A Miskolci Egyetem az első szerződéses együttműködési partnere a felsőfokú intézmények közül a 2021 őszén alakult Bay Zoltán Nemzeti Kutatóintézet-hálózatnak. Az innováció és a kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos szempontok hatékony érvényesítése érdekében az egyetem a kutatóintézet-hálózattal nemcsak gyakornoki programokat és duális képzést szervez, egyezteti a jövőbeni infrastruktúra-beruházásokat és kölcsönös laboratórium-használatot biztosít, hanem közös kutatásfejlesztési megbízások és projektek végrehajtására is igent mondott az együttműködés aláírásával. A közös munkában kiemelt jelentőséggel bír az energiabiztonság, az energetikai rendszerek fejlesztése, az alternatív energiaforrású járművek hajtásláncaival kapcsolatos, valamint a nagy energia igényű iparágak szén-dioxid kibocsátást csökkentő eljárásainak a fejlesztése.
Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora azt hangsúlyozta a sajtónyilvános eseményen: mostantól erősíteni tudják egymást minden olyan területen, ahol látszódnak a közös pontok.
„Most van az a pillanat, hogy ezt az együttműködést aláírásunkkal is megpecsételjük, amikor a Science Parkunk is tervezés alatt áll. Együtt erősebbek vagyunk, mint külön-külön, legyen szó kutatás-fejlesztésről, közös pályázatokon való részvételről, piaci igények kielégítéséről. Mind a két területnek megvan a maga előnye, hiszen, ha kutatásról van szó, egy kutatóintézet gyorsabban tud reagálni a kutatás-fejlesztési igényekre, mint egy egyetem. Mi, mint egy felsőoktatási intézmény inkább a képzéseknél, a kutatói utánpótlásnál tudunk gyorsabban válaszolni a piaci igényekre. Azt gondolom, hogy a szakembergárda mint két területen olyan, hogy egy közös többszörössel erősíteni tudjuk egymást” – emelte ki Prof. Dr. Horváth Zita rektor.
Dr. Grasseli Norbert, a Bay Zoltán Nemzeti Kutatóintézet-hálózat vezetője elmondta, hogy a közös munka olyan területeit igyekeztek meghatározni, amelyek meghatározóak a jövő szakpolitikai prioritásait tekintve.
„A hosszú távú fenntarthatóság jegyében és a jelenlegi helyzetben is az egyik ilyen terület az energiaellátás folyamatos hazai biztosításának a kutatás fejlesztési területe, ezzel párhuzamosan a CO2 kibocsátás csökkentése. Törekednünk kell arra, hogy amennyire lehetséges, önellátóvá váljunk energetikai területen. Szeretnénk, az egymást kiegészítő laboratóriumi és eszköz kapacitásokat megosztani, hogy minél hatékonyabban tudjuk kihasználni az eszközparkot. Úgy gondoljuk, hogy az együttműködési megállapodás új lehetőséget nyújt nem csak a hazai kutatóknak, hanem a hazai ipar, különösen a miskolci és régió ipara számára is. Újabb lépést tudunk tenni egy versenyképesebb Magyarországért” – foglalta össze Dr. Grasselli Norber.
Dr. Koncz Zsófia, a Technológiai és Ipari Minisztérium miniszterhelyettese, parlamenti államtitkára szintén kiemelte, hogy az együttműködéssel a Miskolci Egyetem és a Bay Zoltán Nemzeti Kutatóintézet-hálózat olyan eredményeket érhet el, melyek a magyar gazdaság versenyképességét növelni tudják.
„Napjainkban a kutatóknak reagálniuk kell, az egyetemek pedig képzéseikkel nyitottak és rugalmasak tudnak lenni az olyan eszközökre és munkakörökre, amelyekre korábban gondolni sem tudtunk, nem is számítottunk. Az egyetem és a kutatóintézet-hálózat közötti közös munka fontos területeket érint, amelyek az előttünk álló időszak kiemelt területei. Örülök annak, hogy ezekkel a kérdésekkel az egyetemmel közösen a kutatók foglalkoznak majd, segítve Miskolcon és a régióban is a vállalkozói világot. A kormány az elmúlt időszakban nagy hangsúlyt fektetett a kutatásfejlesztésre. Folyamatosan növekedtek a ráfordítások, megdupláztuk, ezzel 2010 óta Európában a legnagyobb mértékben növeltük a kutatók számát.” – emelte ki dr. Koncz Zsófia miniszterhelyettes.
Az eseménnyel kapcsolatban készül videó itt található: