A munka elkezdődött a klímasemlegesség elérésére irányuló projektben a Miskolci Egyetemen

2022. július 20.

Nemzetközi szinten is kiemelkedő az a kutatás-fejlesztési munka, mely során a Miskolci Egyetem és az FGSZ Földgázszállító Zrt. közösen keresi a választ környezetvédelmi szempontból is meghatározó kérdésekre.

 

Akár tíz százalék hidrogéntartalmú földgáz szállítására is alkalmas földgázszállító rendszerelemek építésére és tesztelésére indult közös kutatás-fejlesztési projekt idén áprilisban a Miskolci Egyetem és a FGSZ Földgázszállító Zrt. részvételével. A FLUMEN projekt együttműködést indító workshopját a közelmúltban tartották a Miskolci Egyetemen. 

A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi és Műszaki Anyagtudományi Karának több intézete vesz részt a hároméves projektben, amely nemzetközi szinten is kiemelkedő, hiszen a Magyarországon jelenleg használt gázösszetétel-elemző berendezések nem képesek hidrogéntartalmat mérni.

– A metánemisszió-csökkentés kiemelten fontos számunkra a fenntartható működés hosszútávú biztosítása érdekében. Ez komoly kutatás-fejlesztési kihívásokat jelent, ugyanis az iparági gyakorlatban nem állnak rendelkezésre pontos adatok, így becsült értékekből tudunk kiindulni. Tehát ahhoz, hogy csökkentsünk, először mérnünk kell. Ezért hoztuk létre a Miskolci Egyetemmel közös projektünket, ahol közösen keressük a választ ezekre a kihívásokra – hangsúlyozta ki Kardosné dr. Mészáros Viktória, az FGSZ Zöld Átmenet Iroda vezetője.

Dr. Trohák Attila, a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karának Automatizálási és Infokommunikációs Intézet intézeti igazgatója úgy fogalmazott: – A Miskolci Egyetem számára ez egy nagyszerű lehetőség, ugyanis két kar több intézete be tud kapcsolódni a munkába, és az FGSZ által megfogalmazott kérdésekre közösen tudjuk megkeresni a választ, ami akár nemzetközi szinten is kiemelkedő eredményt hozhat a projekt hároméves futamideje alatt.

– A FLUMEN projekt célja a karbonmentes gazdaság irányába tett lépések egyik fő elemeként annak vizsgálata, hogyan tehető alkalmassá a földgázszállító rendszer hidrogéntartalmú közeg szállítására – részletezte Meggyes Noémi, az FGSZ Üzemvitel Irányítás vezetője. Mint mondta, a projekt a hidrogén fölgázban történő viselkedésének kutatására, illetve a gázösszetétel-elemző technológiák feltérképezésére és bevezetésére fókuszál, mivel jelenleg a magyarországi földgázszállító rendszeren használt gázösszetétel-elemző berendezések nem képesek megmérni a hidrogéntartalmat. Jelenleg a közös munka műszaki és tudományos megalapozása zajlik.

– Laboratóriumi életben fogjuk vizsgálni a hidrogén- és a földgázkomponensek szeparálódását, megoldást kívánunk nyújtani az esetleges ebből adódó problémákra – fogalmazott a projekt kapcsán dr. Nagy Gábor, a Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Kar Energia- és Minőségügyi Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: a Miskolci Egyetem felkészült mind eszközök, mind pedig a legprofibb szimulációs szoftverek tekintetében.

A karbonmentes áramból termelt hidrogénnek fontos szerep jut Magyarország 2050-re elérendő klímasemlegességében. A FLUMEN projekt során a Miskolci Egyetem és az FGSZ Földgázszállító Zrt. azt vizsgálja, hogy milyen energiatárolási lehetőségeket kínál a hidrogén földgázba keverése, és hogyan csökkenti a földgázfelhasználás üvegházhatású gázok kibocsátását.