2022. augusztus 3.
„Ha jó példát látunk magunk előtt, akkor nagyon sokat tudunk tanulni” – fogalmaz a Bolyai-ösztöndíjas Dr. Lipták Katalin, a Gazdaságtudományi Kar dékánhelyettese, akit áprilisban választottak a Fiatal Kutatók Akadémiájának testületébe.
Dr. Lipták Katalin 2008-ban végzett a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karán. Ezt követően a Vállalkozáselmélet és Gyakorlat Doktori Iskolában nappali tagozatos doktoranduszhallgató volt, majd 2011-től áll alkalmazásban a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karán.
„Azt gondolom, hogy a szakma igazából egy hivatás. Nagyon szeretem a közgazdász pályát és úgy gondolom, jó döntés volt a Miskolci Egyetem keretein belül maradni” – fogalmaz a Gazdaságtudományi Kar dékánhelyettese.
TDK-tól a doktoriig
Mint mondja, tudatosan döntött az egyetemi karrier és az egyetemi pálya mellett. Már negyedéves hallgatóként Tudományos Diákköri Konferencia dolgozatot készített, ami – véleménye szerint – a kutatások előszobája. Ötödéves hallgatóként már két TDK dolgozatot készített, és az OTDK-n is kiemelkedő eredményeket ért el. „Így ezt a kutatási témát tovább folytatva döntöttem a doktori képzésben való részvétel mellett.”
„Mindig is érdekelt a munkaerőpiac. Ez egy mindig aktuális téma, több szempontból lehet megközelíteni. Volt idő, amikor inkább az atipikus foglalkoztatás volt a fő kutatási területem, volt idő, amikor a nők munkaerőpiaci részvétele, most pedig a figyelmem az aprófalvak és munkaerőpiaci lehetőségeik irányába mozdult.”
Oktatás, kutatás, utánpótlás-nevelés
„Egy egyetemi oktatónak négy feladata van: az oktatás, a kutatás, az utánpótlás-nevelés és néha egy kis adminisztráció. Igyekszem megkeresni a hangsúlyt mind az oktatás, mind a kutatás között, de azt gondolom nagyon fontos, hogy a fiatalok lássák, nemcsak ezeréves szakirodalmakat tanítok, hanem valóban a legújabb irányokat, és akár saját eredményeket is.”
„Ha jó példát látunk magunk előtt, akkor nagyon sokat tudunk tanulni. Karunk valamennyi oktatója nagyon jó minta erre. Sokat tanultam az intézetben az idősebb kollégáktól, a témavezetőmtől. Jelenleg van két doktoranduszom. Igyekszem mind a kettőjüket olyan irányba terelni, hogy megszeressék a kutatást. Van már egy végzett doktoranduszom is, akinek társtémavezetője voltam, ő jordán származású volt, és most két magyar kollégával dolgozom együtt.”
Mint fogalmaz, nagy kihívások előtt állunk, a kutatás és az utánpótlásnevelés terén is. Ezért is igyekszik már a szakdolgozóit is úgy kezelni, hogy ne azt érezzék, ez egy feladat, amit be kell fejezni, hanem ha látja bennük a motivációt a kutatói szakma iránt, akkor igyekszik őket támogatni.
Szakmai elismerés
A Kormány – a Magyar Tudományos Akadémia elnökének kezdeményezése nyomán – 1997-ben rendeletet hozott a posztdoktori foglalkoztatás rendszerének kialakítására és ennek keretében a Bolyai János Kutatói Ösztöndíj létesítésére. A Bolyai-ösztöndíj kifejezetten a fiatal, tehetséges kutatók anyagi támogatására, a kiemelkedő kutatási-fejlesztési teljesítmény ösztönzésére és elismerésére létesült.
„A Bolya János Kutatói Ösztöndíj nagy megtiszteltetés számomra. Néhány éve gondolkodtam rajta, hogy megpályázzam, de eddig nem éreztem magam elég erősnek. Tavaly már pályáztam, de akkor nem sikerült. Amikor idén újra eldöntöttem, hogy megpróbálom, elővettem a korábbi kutatási tervemet, megnéztem egy év távlatából, majd kidobtam a kukába. Így egy újragondolt kutatási témával jelentkeztem: az aprófalvak irányába mozdult most a figyelmem.”
Mint mondja, három évre arra nyert támogatást, hogy a szolidáris gazdaság, a társadalmi vállalkozások szerepét vizsgálja az aprófalvak munkaerőpiaci lehetőségeiben. „Ez azért fontos kérdés, mert jelenleg a piacvezérelt, kapitalista gazdaság nem minden esetben tud megoldást adni egy 500 fő alatti aprófalu munkaerőpiaci problémáira. Ebben a helyzetben muszáj egy olyan ágazatnak, szektornak létrejönnie, amit a külföldiek, a szakirodalom szolidáris gazdaságnak hív. Magyar fordításban inkább a szociális gazdaságot használjuk, de sokan hívják ezt társadalmi szektornak is. Ami egy kicsit más szempontból közelít a munkaerőpiac problémái felé, és a nonprofit oldalon lesz a hangsúly. Tehát a szociális szövetkezetek, a társadalmi vállalkozások igyekeznek úgy munkát adni a kisebb településen élők számára, hogy mindezt ne profitorientált módon tegyék.”
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) egy 2019-ben alapított, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közfeladataival összhangban működő, alulról szerveződő tudományos társaság, amely a fiatal kutatók hangja kíván lenni Magyarországon.
Célja, hogy a tudományos osztályokkal és az MTA testületeivel szorosan együttműködve részt vegyen a szervezet tudományos tevékenységében, valamint itthon és külföldön képviselje a fiatal kutatók közösségét.
2022. május 1-től az MTA IX. osztály jelentkezői közül Dr. Lipták Katalint, a Gazdaságtudományi Kar dékánhelyettesét, tanszékvezető egyetemi docenst választották, így a következő 5 évben ő is képviselheti a fiatal kutatókat.
A testületnek jelenleg nincs más tagja a Miskolci Egyetemről.