2022. november 17.
Magyarországon a becslések szerint majdnem minden harmadik ember dohányzik. Bár az elmúlt másfél évtizedben szemmel láthatóan csökkent a hazai dohányosok száma, még mindig magasabb az arányuk, mint a nyugat-európai országokban. A magyar férfiak 27 százaléka, a nők 20 százaléka dohányzik naponta, és 10-12 százalék passzív dohányos. A füstmentes világnap kapcsán egy szakértővel, Dr. Felszeghi Sára egyetemi docenssel beszélgettünk.
Magyarországon a becslések szerint majdnem minden harmadik ember dohányzik, ebből kifolyólag rengetegen vannak kitéve a passzív dohányzásnak is. „A dohányzás nemcsak tüdőrákot okoz, hanem számos egyéb megbetegedésért is felelős. Kezdve a meddőségtől, a magzatsorvadásig, a koraszülésen, bölcsőhalálon át, a légúti megbetegedések és a tüdőrákig” – fogalmaz Dr. Felszeghi Sára egyetemi docens.
„Sosem késő abbahagyni a dohányzást. Maga a leszokás folyamata körülbelül 6 hetet vesz igénybe. Akkor mondhatjuk valakire, hogy leszokott, ha 1 éve nem gyújtott rá” – részletezi Dr. Felszeghi Sára, hozzátéve: a passzív dohányosok rákos megbetegedési valószínűsége 30 százalékkal nő.
Minden év november harmadik csütörtökére esik a Füstmentes Világnap, aminek célja, hogy felhívja az emberek figyelmét a nikotin és a dohányfüst káros hatásaira, illetve a leszokás fontosságára. A WHO kezdeményezésére november harmadik csütörtökét nemzetközi szinten is füstmentes nappá nyilvánították. A Magyar Kardiológusok Társasága (MKT) más orvos társaságokkal összefogva azt szeretné elérni, ha ez az egy napos füstmentes időszak egy egész életen át tartana.
A mára tradícióvá növekedett nap ötlete 1971-ben született, amikor Massachusetts állam kormányzója arra kérte a polgárokat, hogy egy napig ne gyújtsanak rá, és a pénzből, amit aznap dohányárura költöttek volna, egy helyi középiskolát támogassanak. Az ötlet nyomán 1976. november 18-án már az Amerikai Rákellenes Társaság (ACS) tűzte zászlajára a célt. Sikerült is egymillió embert rábírniuk, hogy egyetlen napra bírják ki dohányzás nélkül. 1977-ben már minden állam csatlakozott a mozgalomhoz.
Postai cím: 3515 Miskolc-Egyetemváros • Központi telefon: (36) 46 565-111 • Kapcsolat
Copyright © 2003 — 2021. Miskolci Egyetem Informatikai Szolgáltató Központ