A Miskolci Egyetem kutatói az Ioannidis-féle világrangsorban

2022. november 25.

Az egyéni tudományos kiválóságra fókuszáló, „A világ legjobb 100 000 kutatója” elnevezésű Ioannidis-listán kilenc név szerepel a Miskolci Egyetem oktatói közül. Az 1960-2021 közötti időszak hivatkozásainak meta-elemzésén alapuló bemutató táblázatok adatai szerint az egyetem legsikeresebb tudományterületei közé az anyagtudomány és az alkalmazott fizika tartozik.

A kutatói teljesítményt mérő független Scopus adatbázis hivatkozásainak elemzésén alapuló, „a világ legjobb százezer kutatója” listákat 2017 óta jelentetik meg a meta-elemzésekkel foglalkozó John Ioannidis és munkatársai. Vizsgálataik során olyan algoritmust használnak, ami nem a csoportos, hanem az egyéni tudományos kiválóságra fókuszál, és kiindulási adatként főleg a kutató független Scopus hivatkozásait használja.

A legutóbbi ilyen lista 2022 őszén jelent meg (itt érhető el >>).

A hivatkozás alatt két lista szerepel.

Az első lista kumulatív adatokat tartalmaz, és az 1960 és 2021 között kapott hivatkozások alapján állapít meg sorrendet. Itt nyilván előnybe kerülnek az idősebb kutatók, akiknek több esélyük van ide bekerülni, mint azoknak, akik 1960-ban még meg sem születtek, vagy még nem volt Scopus publikációjuk. Ez a táblázat 195 605 nevet tartalmaz. Azért nem csak a legjobb 100 000 nevét, mert kiegészítésképpen feltüntetik azokat is, akik saját tudományterületük legjobb 2 százalékában vannak ugyan, de az első százezerbe nem fértek be.

A „Miskolci Egyetemre” való szűréssel az 1. táblázatban öt név szerepel. Ezen felül 32 401. helyen található Szebeni János, az Egészségtudományi Kar professzor emeritusa, a Semmelweis Egyetem alkalmazásában.

1.táblázat. Ioannidis 1960-2021 kumulatív listájának kivonata a Miskolci Egyetemre

Világsorrend

Név

Első tudományterület Ioannidis szerint

Kaptay György

Hernádi Klára

Alkalmazott fizika

Cabezaz Heriberto

Energia

Winkler Gábor

Endokrinológia

Kundrák János

Anyagtudomány

A második lista az utolsó vizsgált év, 2021. adatait tartalmazza. Itt nyilván a fiatalabbak kerülnek relatív előnybe az idősebbekkel szemben. Ez a táblázat 200 409 nevet tartalmaz.

A „Miskolci Egyetemre” való szűréssel a 2. táblázatban látható három nevet találtuk. A táblázat 13 662. helyén ugyancsak szerepel Szebeni János professzor emeritus, a Semmelweis Egyetem tanáraként.

2.táblázat. Ioannidis 2021-es listájának kivonata a Miskolci Egyetemre

Világsorrend