2022. december 8.
A ’Környezetvédelmi műszaki felsőoktatásért' díjjal ismerte el Dr. Nagy Sándor, a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézete igazgatójának munkáját a Magyar Mérnöki Kamara Környezetvédelmi tagozata. A díj azt a törekvését ismeri el, hogy az ipari kutatások eredményeit igyekszik összekapcsolni az oktatási gyakorlattal.
A körforgásos gazdaság megteremtésének céljai előtérbe hozták a másodnyersanyagok kinyerésének kutatását. Az újrahasznosítási lehetőségek feltérképezése erőteljesebb jelentőséget kapott az oktatásban is, a tématerületek hangsúlyosan jelennek meg a Műszaki Földtudományi Kar Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézetének kutatási tevékenységében is. Ennek eredményei pedig beépíthetőek az oktatásba az alaptól a mesterképzéseken át, a doktori képzésekig.
- Számos konkrét példát tudok bemutatni a hallgatóknak az ipari partnerekkel megvalósított munkákról a problémafelvetéstől annak megoldásáig. Emellett igyekszünk bevonni a diákokat azokba a munkákba, amikre megbízást kap az intézetünk, legyen szó akár elektronikai, akár ipari hulladékok kezeléséről, akár bányászati nyersanyagok, meddők, salakok különböző feldolgozásával kapcsolatos feladatokról. A tapasztalatszerzésük mellett ez a kutatási tevékenységüket is gazdagítja – világított rá Dr. Nagy Sándor intézetigazgató.
- A hozzánk jelentkező diákok érdeklődési köréhez közel áll a körforgásos gazdaság megteremtéséhez szükséges gondolkodásmód. Akadt közöttük, aki leselejtezett mozdonyok bontásában vett részt ipari partnerünkkel együttműködve, ami alapján egy teljes anyagmérleget és a bontás folyamatát adta meg. Többen foglalkoztak már autóelektronikai eszközökkel, amelyek újrahasználhatóságának feltérképezésével kissé meg is előzzük a jelenlegi hulladékhasznosítási rendszert. A mostani roncsautók ugyanis jellemzően még nem tartalmazzák azokat az alkatrészeket, amiknek lehetséges feldolgozásával mi már foglalkozunk. Olyan termékeket is vizsgálunk, amik esetleg csak évek múltán kerülnek be a körforgásba, ilyen például az elektromos járművek lítium-akkumulátorai – ad vázlatos képet az intézet e területen végzett tevékenységéről.
Hosszú utat járt be a Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézetintézet közel száz évvel ezelőtti megalapítása óta. Jól érzékelteti a változást, hogy az egykor elsődleges nyersanyagokkal foglalkozó Érc- és Szénelőkészítéstani Tanszék kutatási területe ma a másodnyersanyagok feldolgozása felé tolódott el.
- Primer nyersanyagok mellett egyre nagyobb arányban megjelennek a másodnyersanyagok az alapanyag-körforgásban. A másodnyersanyagok viszont egyre bonyolultabb rendszert mutatnak, egyre összetettebb feladat, hogy az értékes fémeket, elemeket valamilyen formában visszanyerjük – mondta Dr. Nagy Sándor intézetigazgató. Hozzátette: ehhez is kapcsolódik a szeptembertől induló alapanyaggyártási folyamatmérnök MSc képzésük, ami szintén alapanyagok előkészítésébe, előállításába ad betekintést a hallgatóknak.