Felvételi plusz pontot ér a jogi karon 2024-től a szónokversenyen szerzett dobogós helyezés

2022. december 16.

„Mi az, mi embert boldoggá tehetne? / Kincs? hír? gyönyör? Legyen bár mint özön, / A telhetetlen elmerülhet benne, / S nem fogja tudni, hogy van szívöröm.” Vörösmarty Mihály a Merengőhöz című verse volt az ihlető forrása a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara által szervezett szónokversenynek, amelyet a miskolci Városháza közgyűlési termében rendeztek meg.

A Miskolc Város Ifjú Szónoka versenyt, amelyen középiskolás diákok adhatnak számot retorikai képességeikről, tiszta beszédstílusukról, világos és meggyőző érvelni tudásukról, tizenharmadik alkalommal rendezték meg december 9-én, a Covid-járvány miatti két év kihagyás után. A korábban a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei iskolákban tanulókat megszólító találkozóra idén Heves megyeiek is jelentkezhettek.

Az első feladat az volt, hogy Vörösmarty Mihálynak a Merengőhöz című verse alapján 5 percben szónoki módon, érvelve mondják el, miben látják a boldogság lényegét. Ezt pár perces szabad szónoklat következett, saját témára – tudtuk meg Czipa Andrástól, aki harmadéves jogász hallgatóként vett részt a mostani verseny szervezésében. Ő nyerte meg egyébként 2019-ben a Miskolc Város Ifjú Szónoka versenyt, ami feljogosította arra, hogy az országos szónokversenyen képviselhesse Miskolcot. Ezen szintén első helyezést ért el.
"Ez a szónokverseny segíti azt, hogy a fiatalok rátermettek legyenek a nyilvános szereplésre. Felgyorsult világunkban a rögtönzés, az improvizáció elengedhetetlen. A rögtönzési beszéddel ezt tudják itt gyakorolni", fogalmazott.

Sokan a felsőoktatási felvételin szerezhető plusz pontok miatt is fontosnak tarthatják a jövőben, hogy megmérettessék magukat a szónokversenyen. A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara ugyanis a dobogós helyen végzetteknek 30 plusz pontot ad a 2024-es felvételi időszaktól - hívta fel a figyelmet a megnyitón Varga Zoltán, a miskolci jogi kar dékánhelyettese. Azt is elmondta, hogy következő a felvételi időszakban a Szónokverseny első három helyezettje Primus Ösztöndíjban, 5 hónapon át havi 20 ezer forintban részesül, ha az Állam-és Jogtudományi Kar nappali tagozatára jelentkezett és felvételt nyert.

Az idei szónokverseny végeredménye:

I. helyezett: Iski Dóra (Irinyi János Református Oktatási Központ, Kazincbarcika; felkészítő tanár: Demeterné Mérai Mária)

II. helyezett: Buday Botond (Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium, Miskolc; felkészítő tanár: Varga Péter)

III. helyezett: Sikur Tünde (Kossuth Lajos Gimnázium, Miskolc; felkészítő tanár: Üveges Tamás és Erdődi Zita)