CiRCLETECH projekt: „A dagály minden csónakot felemel”

2022. december 23.

Egyedül a Miskolci Egyetem nyert magyarországi egyetem közül a körforgásos gazdaság témájában kiírt Európai Uniós pályázaton. Két elismert, a nemzetközi rangsorokban előkelő helyeken álló egyetemmel dolgozhat együtt az intézmény 2025-ig a CiRCLETECH projektben. Hogy látják a hollandok a közös gondolkodást?

 

 

Dr. David Peck, a Delfti Műszaki Egyetem kutatója és oktatója azt hangsúlyozta, hogy az Európai Uniós projekteket az Európai Uniós tevékenységekben csak akkor lehet működőképessé tenni, ha a tagállamok mindannyian együtt növekednek és gazdagodnak.

„Európában ma mindenki az energiára összpontosít a korlátok, a háború, a globális kihívások és a fenntartható fejlődés és éghajlatváltozás miatt. Ha az ásványi anyagokat nézzük, ami a program másik fókuszpontja, egyszerűen nem tudjuk biztosítani azokat az ásványi anyagokat, amelyekre azért van szükségünk, hogy kevesebb szén-dioxidot bocsássunk ki a környezetbe. Ezeket nevezzük tehát gonosz kihívásoknak. Nagyon bonyolultak, és nagyon nehéz megoldani őket. Ezeknek a kihívásoknak a megoldása az együttműködésen és a közös munkán keresztül tud megvalósulni” - vetette fel Dr. David Peck.

A három éven át tartó CiRCLETECH projekt megvalósítása kapcsán azt részletezte, hogy - az említett ambíciókat és elképzeléseket tekintve - a csúcsra kell törniük a résztvevő egyetemnek. Meg kell tudni szólítaniuk a vezető politikai döntéshozókat, az üzleti élet és a tudományos közélet vezetői szereplőit Európa-szerte, és kifejezetten ambiciózusnak kell lenniük.

„A dagály minden csónakot felemel. Amivel itt gyarapszunk, azzal mindannyian gyarapodunk. Ez a három éven át tartó program rengeteg lehetőséget rejt a kollégáknak Miskolcon, Lappeenrantában és Delftben is. De valójában ennél is több, amit tenni tudunk. Az egész Európában szerteágazó kapcsolatainkon és együttműködéseinket keresztül tudunk változtatni a helyzeten” - foglalta össze.