„Az egyetemi közösség maga határozhatja meg a jövőképét”

2023. január 5.

A Miskolci Egyetem alapítványi működésének pozitív hatásai már látszódnak, ennek köszönhetően például a „Műszaki tudományok” kategóriában ismét a világ legjobb 450 egyeteme között szerepel – nyilatkozta Dr. Varga Judit az Universitas Miskolcinensis Alapítvány elnöke, igazságügyi miniszter, akivel az Észak-Magyarország készített interjút.

Dr. Varga Judit: A Miskolci Egyetem nemzetgazdasági jelentőségű oktatási műhely

 

- Ön a Miskolci Egyetemet fenntartó Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriumának elnöke. Az alapítványi működés előnyei már látszódnak országosan? Mik ezek?

- Az alapítványi működéssel az egyetemi közösség maga határozhatja meg a saját jövőképét. Nem könnyű feladat, hiszen nemcsak a felsőoktatási szférában kell versenyeznie, hanem az ipari és vállalati együttműködésekért, a közös kutatások elnyeréséért is. Az alapítványi egyetemek finanszírozása egy keretmegállapodás alapján történik, a források egy részét teljesítményhez kötötten biztosítja az állam. Szigorú teljesítménymutatókat kell teljesítenünk, például folyamatosan javítanunk kell a nemzetközi rangsorokban elfoglalt helyünkön, aktívan részt kell vennünk a kutatásokban, olyan kutatási tevékenységet kell folytatnunk, amely valós hozzáadott értéket képvisel.

- Hogy áll e tekintetben a Miskolci Egyetem? 

- Örömmel mondhatom, hogy a „Műszaki tudományok” kategóriában ismét a világ legjobb 450 egyeteme közé helyezte a Miskolci Egyetemet a felsőoktatási intézményeket rangsoroló brit Quacquarelli Symonds idén tavasszal, ezzel az előrelépéssel pedig minőségi támogatáshoz jutott az intézmény a magyar állammal kötött finanszírozási szerződés alapján. A magyar műszaki értelmiség generációinak a Miskolc Egyetem az egyik legpatinásabb Alma Matere, és sok évtizedes munka áll az oktatási kultúra mögött, melynek köszönhetően a Miskolci Egyetem nemzetgazdasági jelentőségű oktatási műhellyé válhatott. Ebben a körben a hagyományoknak értéke van, de a hagyomány nem „állóvíz”.

- Mennyire kell megújulni?

- Bármerre nézünk, azt tapasztaljuk, hogy nincs hagyomány újítás nélkül. Az újító szemléletnek viszont meg kellett jelennie az intézményi struktúrában is. A tudásvagyonnal az intézmény a saját versenyképességét erősíteni tudja. Idén ősszel egy gyártásra és automatizálásra fókuszáló országos szakkiállításra a Miskolci Egyetem az ország „egyik leginnovatívabb egyetemeként” kapott meghívást. Megtisztelő értékelés, ami vitathatatlanul sok feladattal jár.

- A Miskolci Egyetemnek a régió fejlesztésében milyen szerepe lehet?

- Fontos szerepe van a régió fejlesztésében, a fiatalok képzésében, a munkavállalók továbbképzésében, az ipari igények kiszolgálásában. Éppen ezért a Miniszterelnökség Területfejlesztési Hivatala stratégiai partnerségi megállapodást kötött az egyetemmel, melynek keretében az intézmény részt vesz a régió stratégiai fejlesztési koncepciójának és programjainak kidolgozásában, az elkészült programok véleményezésében és értékelésében.

- Mit gondol arról, hogy a diploma megszerzéséhez nem kell nyelvvizsga?

- A nyelvtudásnak kiemelt jelentősége van. Nem csak azért, mert egyre több angol nyelvű alap- és mesterképzés elérhető a Miskolci Egyetemen, hanem azért is, mert nemzetközi környezetben tanulhatnak a hallgatóink. Nemzetközi kutatási projektekben vehetnek részt, külföldi ösztöndíjak, részképzések állnak rendelkezésre, és folyamatosan növekszik a nemzetközi hallgatók létszáma. Angol nyelvű klub is működik a Miskolci Egyetemen, és önálló Idegennyelvi Oktatási Központot alapítottunk, ahol a hallgatók heti két alkalommal ingyenes kurzusokon vehetnek részt. A hallgatók idegennyelv ismerete kiemelten fontos. Az egyetem vezetése intenzív tanfolyamokkal, célirányos szakmai belső nyelvvizsgára felkészítéssel bővíti a nyelvi képzéseket. A hallgatóknak tudniuk kell a szaknyelvet használni már a képzési idő alatt is, ezt a képzési lehetőséget erősíteni kívánja a Miskolci Egyetem a hallgatók számára.

- A nyelvvizsga megléte a jövőben ér majd plusz pontot a felvételinél?

- Igen.

- Tavalyelőtt és tavaly is nőtt az egyetemi oktatók bére. Idén mire számíthatnak?

- Az alapítvány kuratóriumának az intézmény vezetésével egyöntetű álláspontja, hogy a magas színvonalú teljesítmény alapja a minőségi munkavégzés, amit az egyetem színvonalas működéséhez hozzájáruló tehetséges, motivált és elkötelezett munkatársak valósítanak meg. A biztonságos működéssel és az egyetem üzleti stratégiájával, céljaival, a szervezet hosszú távú érdekeinek megfelelően egységesen 10 százalék alapbérfejlesztést hajtottunk végre 2023. január 1-jétől, azaz ennyivel nőtt a munkatársak bére.

A teljes interjú a boon.hu hírportálon olvasható >>