2023. május 31.
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar alapításának 25., a miskolci bölcsészképzés elindításának 30. évfordulóját ünnepli a Miskolci Egyetem az idei tanévben. A kettős jubileum alkalmából ünnepi megemlékezést tartottak, amelyen felelevenítették a kar életének legfontosabb állomásait, majd Prof. Dr. Kabdebó Lóránt mellszobrának felavatásával emléket állítottak a kar nemrégiben elhunyt alapító dékánjának.
Tradíció és innováció, hagyomány és megújulás kíséri selmecbányai akadémiai múltja óta a Miskolci Egyetemet. A bányász, kohász, majd gépész képzéssel indult klasszikus műszaki felsőoktatási intézményből a társadalmi igényeket követve az 1980-as évektől gyökeret vertek a humán tudományok, a jogász- és gazdászképzés, a bölcsészettudomány, az egészség- és végül a zenetudomány. Így válhatott a Miskolci Egyetem igazi universitassá – emlékeztetett ünnepi köszöntőjében Prof. Dr. Horváth Zita rektor.
A bölcsészképzés elindításában szerepe volt a rendszerváltozást követő években megalakult miskolci Bölcsész Egyesületnek. Sokak munkájának és a közös akaratnak köszönhetően, részben az egyesületnél tanuló diákokra alapozva indult el 1992-ben intézeti formában a bölcsészettudományi képzés, amelyből öt évvel később az egyetemi kar alakult. Huszonnyolc évvel később pedig a kar adhatta a Miskolci Egyetem első bölcsész rektorát - adott személyes gondolatot az elmondottakhoz Prof. Dr. Horváth Zita, aki maga is a miskolci BTK-n végzett.
Három évtized históriáját mindenki másként élte meg, de az megfogalmazható, hogy bölcsészkar fejlődése a mindenkori társadalmi környezetének a lenyomata – fogalmazott a BTK dékánja, Dr. Illésné dr. Kovács Mária, aki felhívta a figyelmet arra a jubileumra készült kötetre, ami a kar történetének részletes összefoglalója. Mint fogalmazott: a miskolci bölcsészképzésnek a múltban, a jelenben és a jövőben is helye van a magyar felsőoktatásban, szerepe a társadalmi problémák leküzdésében.
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány részéről Veres Pál, Miskolc polgármestere köszöntőjében kiemelte: a bölcsészképzés már bizonyította létjogosultságát a városban és a régióban. Fontos, hogy olyan tudást adjon az egyetemen tanulóknak, amivel jó eséllyel megtalálják helyüket a munkaerőpiacon és abban a térségben, ahol ezt a tudást magukba szívták. A Miskolci Egyetemnek ebben felelőssége van a következő évtizedekre is.
A jubileumi ünnepségen a karon végzett egykori hallgatók osztották meg gondolataikat. Visszaemlékezéseikből a miskolci bölcsészképzés sokszínűsége, az itt szerezhető diploma értéke és tekintélye körvonalazódott.
Tisztelgés a kar alapító dékánja előtt
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar alapításában felbecsülhetetlen érdemeket szerzett Dr. Kabdebó Lóránt (1936–2022) József Attila-díjas irodalomtudós emléke előtt portrészobor felállításával tisztelgett a Miskolci Egyetem. Az alkotást a kar kettős jubileuma alkalmával tartott ünnepség zárásaként avatták fel.
A főépületben felállított alkotást leleplezése előtt Prof. Dr. Horváth Zita, az egyetem rektora méltatásában kiemelte: Kabdebó Lóránt irodalomtörténész, kritikus, egyetemi tanár páratlanul értékes életművet hagyott hátra. Ő volt az, aki igazán beemelte Szabó Lőrinc költői munkásságát az irodalmi Pantheonba, de Határ Győző emlékezetéhez is nagymértékben hozzájárult. Talán csak a szűkebb szakma tudja, hogy milyen nagyra értékelte Szabó Magdát, aki épp az ő dékánsága alatt lett a Miskolci Egyetem díszdoktora.
“Kabdebó professzort Miskolcon leginkább a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kar alapító dékánjaként tisztelték. Noha Budapesten született, Gyöngyösön és Miskolcon nevelkedett, pályája is Miskolcon indult. 1958-1970 között a Földes Ferenc Gimnázium tanára volt, ezt követően pályája a Petőfi Irodalmi Múzeumban folytatódott, és rövid pécsi kitérő után Miskolcon teljesedett ki. 1993-ban vágott bele abba a hatalmas munkába, aminek eredményeként egy addig jellemzően műszaki képzést folytató egyetemen megjelentek a humaniórák. Az egyetem, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar felbecsülhetetlenül sokat köszönhet iskolateremtő munkásságának” - mondta.