2023. június 16.
Hiánypótló szakkönyvet állított össze angol nyelven az anyagvizsgálat módszereiről Dr. Czél György, a Miskolci Egyetem Energia-, Kerámia- és Polimertechnológiai Intézetének tanára. A „Material testing” a műszaki anyagtudományokat tanuló külföldi diákok számára ad támpontot szakmai tudásuk elmélyítésében. Megírásával a szerző egyben inspirálni szeretné professzortársait, hogy bővítsék a Miskolci Egyetem idegennyelvű szakkönyvszerzőinek sorát.
„A Material testing egy anyagvizsgálati szakkönyv, ami végső soron a hallgatók kérésére született meg” – avat be a kötet születésének előéletébe a szerző, Dr. Czél György. Megírására az adta az inspirációt, hogy az utóbbi években egyre több angol nyelven tanuló, különböző felkészültségű külföldi hallgató kezdte meg tanulmányait a Miskolci Egyetem anyagtudományi képzésein, akik saját országukból más-más felkészültséggel érkeztek. A szakterülethez kötődve számos szakkönyv született az elmúlt évtizedekben, viszont egyik sem azzal a céllal, hogy átfogó tudást adjon a témáról. Ezt pótolta most a Miskolci Egyetem tanára, aki korábban magyar nyelven írt már egy összefoglaló munkát.
„A Miskolci Egyetemen eltöltött tanári munka sok évtizedes tapasztalatát összegző magyar nyelvű anyagvizsgálati könyv azzal a céllal született annakidején, hogy beugró szintű ismereteket adjon a mesterképzésre jelentkezők számára. Az angol nyelven megírt szakkönyv viszont elégséges alapot ad a távoli országokból érkező diákoknak ahhoz, hogy Miskolcról vigyék haza magukkal a tudást” - fogalmazott. A mérnöki képzésre fókuszáló kötetben így mindaz megtalálható, ami az anyagvizsgálat gyakorlatához alapvetően szükség lehet, olyan számszaki feladatokkal alátámasztva, amelyek a szerző kutatásainak az eredményei alapján születtek.
„A szakkönyvírás idegen nyelven nem feltétlenül hálás feladat, de tudom, hogy a Miskolci Egyetemen megvan az a szellemi tőke, amivel hozzájárulhat a nemzetközi szinten is versenyképes tudás és szakismeret átadásához. Ösztönözném professzor társaimat, hogy idegen nyelvű szakkönyvek megírásával gyarapítsák az egyetem újkori történetében a szerzők sorát. A felvételi statisztikák alapján egyre több külföldi hallgató érkezik hozzánk, így biztosak lehetünk abban, hogy hasznosítani fogják az egyetemi könyvek a tudás- és ismeretanyagát, amit végzés után haza fognak vinni. Hasonlónak gondolom ezt például ahhoz, mint amikor a 18. században a sárospataki diákok tanulni mentek Hollandiába, és egy könyvtárnyi szakirodalommal tértek vissza Magyarországra. Adjunk mi is a Miskolci Egyetemen tanuló külföldi diákoknak egy kis „szakmai csomagot”, amit hazavihetnek, mert az az egyetemünk szellemiségét, az itt megszerezhető gyakorlati tudás egészét reprezentálja a távoli országokban” – fogalmazott Dr. Czél György.
Dr. Czél György: A „Material testing” című kötet a Magyar Tudományos Akadémia, a Miskolci Egyetem, ipari cégek és magán mecenatúra támogatásával készült el