Tudás, innováció, haszon

2023. június 22.

A „Tudástól az Üzletig – Tudásvagyon hasznosítás a Miskolci Egyetemen” című Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma pályázat zárókonferenciáját a IV. Innovációs Nap alkalmával szervezte meg a Miskolci Egyetem Korszerű Anyagok és Intelligens Technológiák Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK). A találkozó egy három és féléves program záróeseménye volt, amelynek keretében bemutatták az egyetem elért eredményeit.

Köszöntőjében a FIEK igazgatója, Prof. Dr. Viskolcz Béla kiemelte, hogy a Területi Innovációs Platform (TIP) immár 100 tagvállalata a továbbiakban is számíthat szakmai rendezvényekre, és újabb tagok csatlakozását várva megerősítette, hogy a Miskolci Egyetem partnerséget és együttműködést kínál a vállalatoknak. A program házigazdájaként bemutatta a FIEK aktuális kutatási projektjeit, megemlítve, hogy bővült a központ tevékenysége: 2023. május 1-jétől a kutatásfejlesztési és innovációs tevékenységek összehangolása is a FIEK szervezetéhez került a Miskolci Egyetemen belül.

Az elmúlt három és félévben szervezett programok, TIP Klubok olyan témákat vizsgáltak, amelyek valamennyi vállalat számára fontosok, mint például a hulladékgazdálkodás, az energia-gazdálkodás, az innováció és a logisztika – erről már Kiss László, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke beszélt. Kiemelte: a kamara is buzdítja a vállalatokat és vállalkozásokat, hogy csatlakozzanak Területi Innovációs Platform közösségéhez.

A találkozón Dr. Lengyel László, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnökhelyettese összefoglalta a közel száz fős közönségnek a pályázati program célját és országos eredményeit. Elmondta: 22 magyar egyetemen indult Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma (EIÖ) projekt, amelyekre összesen 4,4 milliárd forint fordítottak. Fontos bejelentést tett: újabb pályázat kiírására lehet számítani, így a felsőoktatási intézmények továbbra is dolgozhatnak a program folytatásán és az elért eredmények fejlesztésén. Emellett várhatóan még a nyár végén megjelennek az új Piaci K+F pályázati kiírások, amelyet mind az innovatív vállalatok, mind az egyetemek nagyon várnak.

Az Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma pályázat keretében elért miskolci eredményeket István Zsolt osztályvezető foglalta össze. Fontos eredményként emelte ki, hogy elkészült a Miskolci Egyetem kompetenciatára, amely one-pagerek keretében mutat be 74 kutatási területet valamennyi műszaki karról. Az online elérhető adatbázisban (>> https://web.uni-miskolc.hu/kompetenciak) megjelenített kompetenciatérkép könnyen kezelhetően eligazítja az érdeklődőt a kiválasztott szakmai területhez és támogatást nyújt a kapcsolatfelvételhez. Meghatározó cél volt az úgynevezett egyablakos KFI értékesítési rendszer kidolgozása, amely mind az egyetemi kutatókat, mind az egyetemmel partnerségben lévő vállalkozásokat is segíti. 

Gyors ügyintézés, egységes ajánlatkezelés és projektmenedzselés támogatja a K+F+I rendszer hatékony működtetését a Miskolci Egyetemen, amelyben nagy segítséget jelentett a kutatási-fejlesztési-innovációs szolgáltatásokra bevezetett Általános Szerződési Feltételek is. A konferenciaprogram több hozzászólója megerősítette, hogy ennek köszönhetően felgyorsult és egységessé váltak a KFI folyamatok az egyetemen.

A pályázati program keretében 10 hallgatói innovációs versenyt bonyolítottak le, melyen az Egyetem valamennyi karáról több mint 350 hallgató vett részt. Többen az ötletükön tovább dolgozva, már vállalkozást is alapítottak. A zárókonferencián a legérdekesebb és leginnovatívabb projekteket bemutatták az ötletgazdák.

A konferencián a régió járműipari cégeinek - Bosch, ZF Hungaria, GKN Automotive - vezetői panelbeszélgetés keretében osztották meg gondolataikat az autóipar jelenlegi és várható kihívásairól, a Miskolci Egyetemmel kapcsolatos KFI együttműködések tapasztalatairól és lehetőségeiről. A beszélgetés egyik résztvevője volt Fükő László az egyetemet fenntartó Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriumának elnöke is, aki egyúttal az Észak-Magyarországi Autóipari Klaszter vezetőjeként is felszólalt.

Herner Katalin, a KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdaságért igazgatója a LIFEproETV projektet ismertette, amelynek célja a környezeti technológiák hitelesítésének (ISO-szabványnak megfelelő) hazai bevezetésének népszerűsítése.

A konferenciát követően 12 egyetemi labor tárta ki kapuit a látogatók előtt, elsősorban a járműipar számára érdekes területeken: CNC labor, Gyártáslogisztikai labor, Mechanikai anyagvizsgáló labor, Polimertechnológiai labor, Áramlás- és hőtechnikai labor, Alakítástechnológiai labor, 3D Lab Finomszerkezetvizsgáló labor, Öntészeti labor, Dustlab, PUR kísérleti gyártólabor, akusztikai és EMC labor. A laborlátogatásokon az egyetem kutatói mutatták be eszközeiket, illetve azt, hogy milyen műszaki problémák megoldásán dolgoznak jelenleg.