Frissdiplomások, Jó szerencsét!

2023. július 4.

Ünnepel a Miskolci Egyetem: az universitas nyolc karán több mint 1400 hallgató tett sikeres záróvizsgát a 2022/23-as tanév tavaszi félévében, majd vette át diplomáját június utolsó, illetve július első napjaiban. Összefoglalónkban a végzősök számára életük egyik fontos mérföldkövének számító eseményeket elevenítjük föl.

 

A Gépészmérnöki és Informatikai Kar és a Bartók Béla Zeneművészeti Kar diplomaátadó ünnepségét 2023. június 29-én délelőtt rendezték.

A 2022/2023 tanév II. tavaszi félévében a Gépészmérnöki és Informatikai Karon (GÉIK) 250 fő szerzett oklevelet, a Bartók Béla Zeneművészeti Karon (BBZK) 30 fő vett át diplomát. Az okleveleket Prof. Dr. Horváth Zita rektor, Prof. Dr. Siménfalvi Zoltán, a GÉIK dékánja és Dr. Papp Sándor, a BBZK dékánja ünnepi szenátusülésen adta át.

A frissdiplomásokat elsőként Hazuga Károly, a Downstream MOL ügyvezető igazgatója köszöntötte, aki nosztalgiával emlékezett arra az időszakra, amikor a Miskolci Egyetemen 2008-ban közgazdász oklevelet szerzett. Felidézte azt az időszakot, amikor az egyetem és a MOL Petrolkémia duális képzést indított azzal a nem titkolt céllal, hogy közösen a csúcstechnológiát a gyakorlatban is ismerő mérnököket képezzenek. Megalakult a Vegyipari Gépészeti Tanszék, a képzési program pedig gyakorlati ismereteket ad vállalati környezetben.
„Büszkék vagyunk arra, a Miskolci Egyetemről érkezik a MOL Petrolkémiához a legtöbb frissdiplomás hallgató” – jelentette ki Hazuga Károly, aki elismerő szavakkal szólt a tanárokról, akik elkötelezetten adják át a tudást, inspirálják és vezetik a diákokat egyetemi éveik alatt, szilárd alapot teremtve további sikerükhöz.

„A képzéseinket nagy számban választó és nálunk diplomát szerző hallgatók számossága és tudása igazolja befektetett munkánk eredményességét. Mutatja a diplomásaink iránt meglévő gazdasági, társadalmi igényt, egyben utal a kiadott oklevelek értékére” – fogalmazott a búcsúzó diákokat köszöntő Prof. Dr. Siménfalvi Zoltán, a Gépészmérnöki és Informatikai Kar dékánja. Emlékeztett: az egyetem nyolcadik karaként megalakult Bartók Béla Zeneművészeti Kar diákjai közül idén először vehetik át a diplomájukat azok, akik az előadóművészet mesterképzésen szereztek diplomát. A kar így elindult azon az úton, hogy a meglévő művészképzések mellett újabb szakokat indítson. Miskolc így nem csak zenetanárokat bocsát ki, hanem előadóművészeket is, akik szólistaként, kamarazenészként vagy szimfonikus zenekarokban válhatnak a zeneművészet alkotóivá.
A gépészmérnöki és informatikai karon végzett hallgatókra kitérve kijelentette: büszkék lehetnek arra, hogy olyan karon szerezték a diplomájukat, amelynek több tudományterületet átfogó és integráló, úgynevezett multidiszciplináris képzési profilja egyedülálló a magyar felsőoktatásban.
„Kincs a nemzetközi színvonalú laboratóriumi hálózatunk, kincs az oktatóink lelkesedése és elhivatottsága, kincs a körülöttünk élő vállalati környezet, amely a ma jellemző munkaerőpiaci állapotokat ismerve hozzájárul az innen kikerülő hallgatók könnyű elhelyezkedéséhez. Azok a vállalatok, amelyek részt vesznek a duális képzési programjainkban, megbíznak bennünket fejlesztési szakértői feladatokkal és közösen pályáznak velünk hazai és nemzetközi projektekben, részt vesznek a tantervek megalkotásában, megújításában is. Ez az egyik legjobb befektetés számukra, amiből hallgatóink is profitálnak” - fogalmazott Prof. Dr. Siménfalvi Zoltán.

 

Az Anyag- és Vegyészmérnöki Kar és a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar diplomaátadó ünnepségét 2023. június 29-én délután rendezték.

A 2022/2023 tanév II. tavaszi félévében az Anyag- és Vegyészmérnöki Karon (AVK) 27 fő tett sikeres záróvizsgát, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon (BTK) 345 fő szerzett diplomát. Az okleveleket Prof. Dr. Horváth Zita rektor, Prof. Dr. Palotás Árpád Bence, az AVK dékánja és Dr. Illésné Dr. Kovács Mária, a BTK dékánja ünnepi szenátusülésen adta át.

„Az Alma Mater nemcsak a szakmai életút megalapozásának színhelye, hanem a társadalmi és személyes kapcsolatok bölcsője is, ahol olyan tudáshoz és kapcsolatokhoz lehet jutni, amelyek elkísérnek egy egész életen át.” Ezekkel a szavakkal köszöntötte a frissdiplomásokat Radomszki Lászlóné, a Belügyminisztérium társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára.
„A Miskolci Egyetem Anyag- és Vegyészmérnöki Karának végzős hallgatói egy nagyon gyorsan fejlődő szakterületen szereztek speciális tudást, naprakész ismereteket. A tudomány fejlődésében tapasztalható ugrásszerű változásokat, széleskörű ismereteket pedig mostantól a most végzett diplomások is támogathatják, és részt vehetnek az új irányok megteremtésében” – emelte ki.
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar végzősei kettős jubileumi évben, a miskolci bölcsészképzés 30., a kar megalapításának 25. évfordulóján vehetik át diplomájukat. Radomszki Lászlóné szerint a bölcsészek olyan hivatást választottak, ami az egész ember személyiségét áthatja, és hatással van a társadalmi folyamatokra.
„A Miskolci Egyetem élen jár az új típusú tanárképzés meghonosításában, a kezdetektől épít a gyakorlatokra, hangsúlyt fektet a tanár és a diákok minőségi kapcsolatának kialakítására, folyamatosan keresi a kihívásokat, ezért több területen is fejleszti képzési kínálatát” – mondta.
„A tudás kötelezettséggel jár. Fontos, hogy az egyetemen megszerzett ismereteket méltó módon használják az életben. Az, amit a Miskolci Egyetem adott, érték, amit meg kell őrizni, félteni, óvni egy egész életen át” – mondta a Belügyminisztérium társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára.

Ünnepi beszédében a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar dékánja, Dr. Illésné Dr. Kovács Mária elmondta: a Miskolci Egyetemen töltött évek legfőbb feladata az volt, hogy a hallgatók minden tudást megadjon ahhoz, hogy jövőjüket sikeres alakítsák, és megtalálják helyüket korunk tudásalapú társadalmában. Az oktatók tudásuk legjavát adták át, felkészítettek hivatásra, kritikusan gondolkodó, önálló véleményt formálni képes értelmiségi létre, hogy „a jövő alkotó, szakmai és emberi értékekre igényes szakemberei képesek legyenek az önálló ismeretszerzésre, az ismeretek átadására és a kreatív munkavégzésre”.
„Élethosszig tartó tudás nincs, csak élethosszig tartó tanulás, a szakmai ismeretek folyamatos megújítása. A tudomány és a technika rohamosan fejlődik, és ma már a mesterséges intelligencia is egyre nagyobb szerepet foglal el az élet minden területén. Kvalifikált szakemberként azonban nem engedhetik meg maguknak a nem tanulás luxusát” – fogalmazott a dékán. Hozzátéve: büszkeség számára, hogy olyan szakembereket bocsájt ki az intézmény, akiknek a szakmai tudására, munkájára igény van társadalmunkban.

 

 

A Gazdaságtudományi Kar és a Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar diplomaátadó ünnepségét 2023. június 30-án rendezték.

A 2022/2023 tanév II. tavaszi félévében a Gazdaságtudományi Karon (GTK) 200 fő szerzett diplomát, a Műszaki Föld- és Környezettudományi Karon (MFK) 69 fő tett sikeres záróvizsgát. Az okleveleket Prof. Dr. Szűcs Péter általános rektorhelyettes, Veresné Prof. Dr. Somosi Mariann, a GTK dékánja és Prof. Dr. Mucsi Gábor, az MFK dékánja ünnepi szenátusülésen adta át.

A diplomák átadását követően tartott köszöntőjében dr. Kiss János országgyűlési képviselő kifejtette: a mögöttünk hagyott emberöltő Európa békés egyesüléséről szólt, kisebb-nagyobb gazdasági küzdelmek mentén. Bő egy esztendővel ezelőtt azonban új világ köszöntött Európára, így a most végzős diákoknak nehezített pályára kell kilépniük, amelyen nem mindig tervezhető és kiszámítható a jövő. „Kihívás megnyerni az ismeretlennel szembeni csatát, hogy visszatérjen a józan ész kora és a béke. A nehéz időket csak a modern tudással és modern szakértelemmel lehet legyőzni. A tudás és szakértelem tiszteletének a visszaszerzésével, amelynek megszerzéséért a Miskolci Egyetemen folytatott tanulmányaik során önök sokat fáradoztak” - fogalmazott.

A frissdiplomásokat elsőként Marton Zsombor, a MOL Kutatás-Termelés üzletág ügyvezető igazgatója köszöntötte, aki maga is a Miskolci Egyetemen szerezte első diplomáját. Erre utalva kijelentette: számára a miskolci universitas adta meg azokat az alapokat, emberi kapcsolatokat, amelyekre munkája során máig építeni tud. „Ami közös a Selmeci Akadémiában, a Miskolci Egyetemben és a MOL-ban az, hogy sok-sok évtizedes vagy évszázados hagyományai mellett mindig meg tudott újulni. A feladatunk az, hogy alkalmazkodjunk azokhoz a kihívásokhoz, amit az élet elénk tár. A megújulás lényege, hogy minden helyzetben lássuk meg a lehetőséget” – mondta.

Zárásként Veresné Prof. Dr. Somosi Mariannt, a Gazdaságtudományi Kar dékánja szólt, aki elmondta: meggyőződése, hogy az egyetem hozzásegítette a diákokat ahhoz, hogy saját ítélőerejüket, saját képességüket használják, megtanulják önálló módon, saját szemükkel látni a világot és megkeresni benne azt, ami szakmájukban és a saját életükben fontos és hiteles.

 

 

 

Az Állam- és Jogtudományi Kar és az Egészségtudományi Kar diplomaátadó ünnepségét 2023. július 4-én rendezték.

A 2022/2023 tanév II. tavaszi félévében az Állam- és Jogtudományi Karon (ÁJK) 302 fő szerzett diplomát, az Egészségtudományi Karon (ETK) 201 fő tett sikeres záróvizsgát. Az okleveleket Prof. Dr. Horváth Zita rektor, Prof. Dr. Csák Csilla, az ÁJK dékánja és Dr. Kiss-Tóth Emőke, az ETK dékánja ünnepi szenátusülésen adta át.

„Legyetek büszkék arra, hogy egy olyan egyetemen kaptok ma diplomát, amely a világ harmincezer egyeteme közül a legjobb 5 százalékban” – jelentette ki köszöntőjében Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért, felnőttképzésért felelős államtitkára. A hazai felsőoktatás jövőképéről fogalmazva elmondta: szeretnék elérni, hogy 2030-ra legyen olyan magyar egyetem, amely a világ legjobb 100 egyeteme között szerepel. Emellett legyenek olyan felsőoktatási intézmények, amelyek térségi küldetése úgy teljesedik ki, mint ahogy ezt a mindennapokban a Miskolci Egyetem teszi. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett: 2020-ban a miskolci universitas a megújulás, a modellváltás útjára lépett, amelynek hívószavai a versenyképesség, a rugalmasság és az autonómia.
A vidék súlyának és szerepének erősödését jelzi, hogy jelentősebb mértékben nőtt a fővároson kívüli, nem egyszer hátrányos régiókban működő egyetemekre jelentkezők száma, növekedett a munka mellett diplomát szerezni kívánók aránya. Az idei felvételi időszakban 40 százalékkal nőtt a Miskolcra jelentkezők száma is, többen szeretnének a magyar felsőoktatás sikerében részesülni - fogalmazott. Hankó Balázs véleménye szerint „jó ma magyar egyetemistának lenni, hiszen sikeres egyetemeken versenyképes tudást, a versenyképes tudással pedig biztos jövőt kaphatnak a diplomások”.

„A most végző egyetemi hallgatók nehezített pályán jutottak el a diplomaszerzésig. Meg kellett küzdeniük a Covid-járvánnyal és a háborús fenyegetettséggel, de lefutották a távot és végül célba jutottak, bizonyságául annak, hogy az egyetem felelősségteljes szakembereket képez és készít fel a körülöttünk forrongó világ kihívásaira” – fogalmazott sportból vett hasonlattal a végzősöket köszöntő Dr. Kiss-Tóth Emőke, az Egészségtudományi Kar dékánja. Hozzátette: a Miskolci Egyetem is versenyez. Szellemi megújulásával, a modellváltással benevezett a nagyok viadalába, a nemzetközi téren elért tudományos sikereivel pedig ott van a tudományos világranglistán.
„A verseny a fejlődés hajtóereje, a hatékonyság egyik feltétele. Az egyetemnek azonban nem csak az a feladata, hogy versenyképes diplomát biztosítson. Igazi küldetése, hogy a tudás kultúrával váljon. Magabiztos polgárokat neveljen, gondolkodó emberfőket a tudomány segítségével és a szeretet erejével” – mondta a dékán.