Tizenegy ország, kétszáz sportoló – július 13-án megnyílik az európai egyetemi kontinensviadal

2023. július 6.

Miskolc ad otthont az Európai Egyetemek Tollaslabda Bajnokságának és az Európai Egyetemek Vízilabda Bajnokságának 2023. július 13-19. között. A nemzetközi sporteseményre tizenegy országból kétszáz sportoló érkezik 22 európai felsőoktatási intézményből. A kontinensviadalokat a Miskolci Egyetem és a Miskolci Egyetemi Atlétikai és Futball Club rendezi meg, együttműködésben a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetséggel, a Magyar Tollaslabda Szövetséggel, a Magyar Vízilabda Szövetséggel és a Miskolci Önkormányzattal.

Az Európai Egyetemi Sportszövetség (European University Sports Association - EUSA) páratlan években Egyetemi Európa Bajnokságokat szervez sportáganként különböző helyszíneken.

A sporteseményeket idén Európa-szerte 20 sportágban rendezik meg, ezek közül a Miskolci Egyetem a felsőoktatási intézmények közötti tollas- és a vízilabda bajnokságoknak ad otthont július 13-a és július 19-e között. Az idei bajnokság a 2024-es Európai Egyetemi Játékok (European Universities Games - EUG) hivatalos teszteseménye – hangzott el az esemény részleteit ismertető, a Miskolci Egyetem üveg előcsarnokában tartott sajtótájékoztatón, július 6-án.

„A Miskolci Egyetem nem csak az oktatás és a tudomány területén képes eredményeket elérni, hanem a sportdiplomáciában is” – fogalmazott az eseményen Dr. Varga Judit igazságügyi miniszter. Meglátása szerint lendületet adott ehhez az egyetemi modellváltás, amelynek megvalósítása során Magyarország kormánya elkötelezte magát az intézmények fejlesztésére. A Miskolci Egyetemen a Green and Smart Campus koncepciót támogatva indultak fejlesztések, amelyhez a 2024-es Európai Egyetemi Játékokra való felkészüléshez szükséges beruházásokra 20,6 milliárd forint plusz állami forrás érkezett – emlékeztetett.

A Miskolci Egyetem rektora, Prof. Dr. Horváth Zita megerősítette: nem csak a nemzetközi tudományos ranglistákon lépett előre az elmúlt két évben az egyetem, hanem az oktatói és hallgatói szolgáltatások színvonalát javító felújítási munkák is megvalósultak. Befejezéséhez közeledik a tízmilliárdos nagyságrendű Tudományos Adatelemző Módszertani Központ és Levéltári Nyílt Kutatási Adatforrástár épületének beruházása, amely országosan egyedülálló együttműködést teremt a felsőfokú oktatási intézmény és egy közgyűjtemény, a Magyar Nemzeti Levéltár között. Az egyetemi sportélettel kapcsolatos forrásokról szólva kijelentette: az egyetem és a kormány közötti finanszírozási szerződés a modellváltás óta tartalmaz sport célú támogatást, a kormányzat 130 millióval támogatja a sporttevékenységet, amire korábban soha nem volt példa az egyetem történetében.

„Az egyetemi beruházások, a kulturális és sportéletben érezhető megújulás azt jelzi, hogy a Miskolci Egyetem új úton indult el. Az itt megvalósuló fejlesztések éreztetik a hatásukat abban a városban, ahol az egyetem működik, profitál belőle Miskolc is” – jelentette ki dr. Kiss János országgyűlési képviselő, aki a kezdetektől közreműködött a 2024-es Európai Egyetemi Játékok rendezési jogának megszerzéséért azokkal, akik a nemzetközi sportesemény előkészítésén ma is dolgoznak.

„Az idei Európai Egyetemek Bajnoksága és a 2024-es Európai Egyetemi Játékok azt erősítik és azt hangsúlyozzák, hogy Magyarország aktívan része az Európai Uniónak” – emelte ki Juhász Péter, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség főtitkára. Elmondta: jövőre, a kontinens legnagyobb diáksport eseményére, amely a Miskolci Egyetemet még inkább kiemeli a régió térképből, 40 ország 450 egyeteméről mintegy 6 ezer résztvevőt várnak.

Dr. Kiss János országgyűlési képviselő és Dr. Varga Judit igazságügyi miniszter

 

A sajtótájékoztató zárásaként a szervezők részéről Rakaczki Zoltán, a Miskolci Egyetemi Atlétikai és Futball Club elnöke technikai részleteket osztott meg az eseményről, amelynek hivatalos megnyitója június 13-án lesz, míg a versenyek 14-én veszik kezdetüket.

A 2023-as Európai Egyetemek Tollaslabda Bajnokságán 11 ország – Franciaország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Magyarország, Nagy Britannia, Németország, Portugália, Svájc, Törökország, Ukrajna – 16 csapata vesz részt. Hazánkat a Magyar Testnevelési Egyetem, a Pécsi Egyetem, a Szegedi Egyetem és a Miskolci Egyetem képviseli. A mérkőzéseknek a DVTK Aréna, míg az edzéseknek a Miskolci Egyetem Körcsarnoka ad otthont.

(Háttérinformációkból úgy tudjuk, hogy a miskolci Tollaslabda Európai Egyetemi Bajnokság Szervezőbizottsága a már több mint egy éve dúló orosz-ukrán háborúra tekintettel úgy döntött, hogy az egyik, 7 fős ukrán egyetemi tollaslabdacsapat részvételének költségeit – az utazáson kívül – teljes mértékben átvállalja.)

Az Európai Egyetemek Vízilabda Bajnokságát hét csapat részvételével rendezik, közöttük négy magyar: a Pécsi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a budapesti Corvinus Egyetem, valamint Budapesti Gazdasági Egyetem. Mellettük egy holland, a Delft University of Technology csapata, valamint két angol, a Bristol és az Oxford csapatai szállnak vízbe. A mérkőzések és az edzések helyszíne a Miskolctapolcai Strandfürdő.

Az Egyetemi Európa Bajnokság miskolci programjairól tartott sajtótájékoztatón elhangzott: a szervezők a sportolókat, kísérőiket színvonalas szabadidős programokkal várják, amely a közösségépítést szolgálják és biztosítják a jó hangulatot is. Az esemény túlmutat önmagán, egyedi közösségi élményt kínál, amely a város és az universitas több százéves tradíciója mellett ízelítőt ad a Miskolci Egyetem zöld és okos megoldásokra alapozott jövőképéről, amellyel az intézmény a jövő generációjának üzen.

A versenyekre mintegy 150 önkéntest várnak a szervezők. Számukra kísérőprogramként oktatási, egyéni kompetenciafejlesztési, önismereti tapasztalatszerzési foglalkozásokat kínál az egyetem.

 

HÁTTÉR

 

Európai Egyetemi Játékok, a kontinens legnagyobb diáksport és közösségi rendezvénye

 

Az Európai Egyetemi Játékok (European Universities Game) az Európai Egyetemi Sportszövetség kétévente megrendezett multisport rendezvénye 2012 óta, amely a kontinens legnagyobb diáksport eseménye, a résztvevők létszámát tekintve pedig a világ 3. legnagyobb sportrendezvénye, amelyre Európa egyetemei és a sportszerető közönsége kiemelten figyel.

A játékok kezdete óta olyan városok nyertek rendezési jogot, mint Rotterdam, Zágráb, Belgrád, Coimbra és Lódz.

A soron következő, 2024. július 12-24. között megrendezendő Európai Egyetemi Játékok rendezési jogát Debrecen és Miskolc városa, a Debreceni Egyetem és a Miskolci Egyetem közösen nyerte el.

A 20 sportágat és 2 parasportágat felvonultató rendezvényre 40 ország 450 egyeteméről mintegy 6 ezer résztvevőt várnak a szervezők. Az önkénteseinek várható létszáma eléri az 1500 főt, közülük 150-en külföldiek.

A Miskolci Egyetem Magyarország Kormányától 20,6 milliárd forint támogatást kapott a 2024-es Európai Egyetemi Játékok megvalósításához szükséges szállás- és sportinfrastrukturális fejlesztésekre Dr. Varga Judit igazságügyi miniszter közbenjárásával.

 

A rendezőkről

Az Európai Egyetemi Sportszövetséget (European University Sports Association - EUSA) 25 európai egyetemi sportszövetség, köztük a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) alapította 1999-ben. Ma már 47 európai ország Nemzeti Egyetemi Sportszövetségeit foglalja magában.

Az Európai Egyetemi Sportszövetség elkötelezett a tiszta sport, a fair play, a nemek közötti egyenlőség és az egyetemi sport eszméinek terjesztése mellett. Olyan témákkal is foglalkozik, mint a kettős életpálya-modell (sport és tanulás), a fiatalok mobilitás-ösztönzése és a fenntarthatóság. A szervezet az európai egyetemi sport erős érdekképviseleteként partnerséget ápol az Európai Unióval, az Európai Tanáccsal és más európai intézményekkel.

A MEFS 1907-ben, Európában elsőként alapított egyetemi-főiskolai sportszövetség, kizárólagos szervezője a Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Bajnokságoknak, a nemzetközi egyetemi sporteseményeknek és a magyar egyetemisták részvételének az Európai Egyetemi Játékokon.

Sikeres hallgatók tízezrei bizonyítják, hogy a Miskolci Egyetem kitűnő, versenyképes, nemzetközi színtéren is jegyzett felsőoktatási intézmény. A selmecbányai és eperjesi akadémiákban gyökerező sok százéves múltja kötelezi az intézményt arra, hogy a hallgatók tehetségének kibontakoztatása érdekében bővítse és szélesítse képzési kínálatát, őrizze szellemi értékeit. A tanulást, a kutatást, a tudományos életet támogató fejlesztésekkel közös célja az intézménynek egy dinamikus, az újra nyitott, a tudásra vágyóknak egyenlő esélyeket biztosító universitas jövőjének a megalapozása. A fejlődésnek és megújulásnak mindenki részese lehet a Miskolci Egyetemen.