Biztosítási és pénzügyi szaktanácsadó - hiánypótló egyetemi képzés indul

2023. augusztus 29.

Történelmi mérföldkő a biztosítási szakma képzési rendszerének magasabb szintre emelésében: három rangos magyar egyetem is elindítja biztosítási- és pénzügyi szaktanácsadói szakirányú képzését. Elsőként a győri Széchenyi István Egyetemen indul el a felsőszintű oktatás, 2024. februárjától pedig a Miskolci Egyetem és a Dunaújvárosi Egyetem is csatlakozik ehhez az innovatív kezdeményezéshez, melyet a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. hívott életre.

Együttműködési megállapodást írt alá a Dunaújvárosi Egyetem, a győri Széchenyi István Egyetem és a Miskolci Egyetem, valamint a CIG Pannónia Csoport és a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. augusztus 29-én Budapesten. A partnerség megfogalmazott célja a hazai biztosítási szakma méltó szintre emelése, valamint a jövő generáció biztosítási és pénzügyi ismereteinek egyetemi keretek között történő oktatása. A szakma eddigi legmagasabb szintű képzésének bevezetését vállalták az együttműködésben részt vevő felsőoktatási intézmények.

A biztosítási szektor jelenleg a magyar nemzetgazdaság 2,2 százalékát teszi ki. Működése stabil és jelentős potenciál rejlik benne. Az eddig kihasználatlan lehetőséget a piaci verseny élénkítésével, a biztosítási penetráció növelésével, valamint ezzel összhangban a mind magasabban képzett tanácsadók számának növelésével szándékozik elérni a biztosítási szakma. A biztosítási piacnak – mint számos más gazdasági ágazatnak is – óriási szüksége van a fiatal tehetségek bevonzására. A biztosítási szakma átlagéletkora jelenleg 55 év, a 30 év alatti biztosítási tanácsadók aránya mindössze 7 százalék.

A Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. Magyarország legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő alkuszcégeként felelősséget érez a magyar lakosság biztosítási szükségleteinek korrekt kielégítése, érdekeinek legmagasabb szintű képviselete, valamint a biztosítási szakma edukációjának jelentősen magasabb szintre emelése iránt. Mindezen iparági kockázatokat (is) felismerve a piacvezető alkuszcég 2021-ben stratégiai célként tűzte ki, hogy felsőoktatási intézmények bevonásával új alapokra helyezi Magyarországon a biztosítási szakma távlatait, melyet többek között a magasabb szinten történő oktatással kíván elérni.

Közel másfél évvel ezelőtt a Hungarikum Alkusz kezdeményezése által elindult a Dunaújvárosi Egyetemmel, a győri Széchenyi István Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel, valamint a többségi magyar tulajdonban álló CIG Pannónia Csoporttal a közös munka. A képzési rendszer felállításáig vezető útról és az együttműködésről Keszthelyi Erik, a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: „Büszkék vagyunk rá, hogy az elmúlt másfél év szakmai munkájának eredményeképpen, Magyarországon elsőként, 2023 őszén a győri Széchenyi István Egyetemen elindulhat a biztosítási és pénzügyi tanácsadói szakirányú továbbképzés. A képzés megvalósításával az volt a célkitűzésünk, hogy olyan átfogó és szakmaspecifikus ismereteket biztosítsunk a diákok részére, amely innovatív gondolkodásra, etikus és ügyfélközpontú szemléletmódra ösztönzi a végzett hallgatókat. Fontosnak tartjuk továbbá a megszerzett tudás gyakorlatban történő alkalmazásának lehetőségét is, ennek érdekében társaságunk gyakornoki programot biztosít a fiatalok részére, hogy a megszerzett tudást és ismereteket sikerrel alkalmazhassák a mindennapokban.”

Az első képzés 2023 szeptemberében indul a győri Széchenyi István Egyetemen, melyhez 2024 februárjában csatlakozik a Dunaújvárosi és Miskolci Egyetem is. A győri egyetemen induló biztosítási és pénzügyi szaktanácsadói 2 féléves képzés levelező tagozaton végezhető el, online képzési formában. A jelentkezés előfeltétele bármely képzési területen szerzett, minimum BSc,
BA vagy ezzel egyenértékű főiskolai vagy egyetemi diploma.

Az új képzés elindításáról szóló együttműködés aláírásán Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora kiemelte:
„A Miskolci Egyetem az észak-magyarországi régió szellemi tudásközpontja, egy rendkívül sokszínű, széles képzési kínálattal rendelkező oktatási és kutatási intézmény, Büszkék vagyunk arra, hogy intézményünk a munkaerőpiac minden szektorára kiterjedő kapcsolatrendszerrel rendelkezik, és külön hangsúlyt fektetünk rá, hogy az együttműködéseket a piaci igényeknek megfelelő tartalommal töltsük meg. A képzési portfóliónkat is folyamatosan a keresletnek megfelelően fejlesztjük. Különleges alkalom számunkra, hogy a biztosítási szakma egyik legdinamikusabban fejlődő cégével tudjuk a jövő szakembereit képezni és egy olyan képzést kínálni 2024 februárjától, amely hiánypótló hazánkban és az észak-magyarországi régióban.”

Az egyetemek és a pénzügyi szolgáltató közötti együttműködés haladó szellemiségét jól tükrözi, hogy a célok minél hatékonyabb elérése érdekében az együttműködő felek nyitottsággal fogadják a képzési rendszerhez csatlakozni kívánó további felsőoktatási intézményeket is.