2023. november 22.
„Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban” címmel pénzdíjas pályázatot írtak ki egyetemi, főiskolai hallgatóknak 12 témakörben. Beküldési határidő: 2024. március 11.
Az Országgyűlés elnöke, az európai uniós ügyekért felelős miniszter és az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője által közösen kiírt pályázatra 30 év alatti magyarországi, illetve Magyarországgal szomszédos, magyar nyelven is oktató felsőoktatási intézmények hallgatói pályázhatnak a kiírásban szereplő egyik témakörben magyar nyelven megírt, jeligés dolgozattal.
A témakörök és a részletes pályázati kiírás a Parlament honlapján található, itt >>
A pályaműveket, valamint a szükséges mellékleteket elektronikusan kell benyújtani. Külön felhívják a figyelmet a kiírásban közzétett függelékre, amely a pályázat formai követelményeivel és az adatkezeléssel kapcsolatosan tartalmaz lényegi információkat.
A beküldési határidő: 2024. március 11.
A pályázat díjazottjai 500 ezer forintig terjedő pénzjutalmat kapnak, továbbá brüsszeli tanulmányúton vehetnek részt.
PÁLYÁZATI TÉMAKÖRÖK
1. Egy szabadon választott uniós politika legújabb fejleményeinek értékelése.
2. Magyarország vagy egy másik EU-tagállam európai uniós tagságának tapasztalatai. Az EU-tagság társadalmi vonatkozásai (pl. a Kárpát-medencei kisebbségi közösségek helyzete).
3. Az EU fejlődésének lehetséges irányai (föderális Európa vs. erős tagállamokra épülő EU); tagállami és uniós intézményi álláspontok.
4. Az Európai Unió alapértékei és védelmük: hatásköri, eljárási és hatékonysági szempontok.
5. Magyarország 2024. második félévi EU Tanácsa elnöksége.
6. Energiahelyzet Európában – rövid és hosszú távú megoldások.
7. Az Európai Unió válasza az új globális kihívásokra (pl. háborús konfliktusok, migráció, klímaváltozás, mesterséges intelligencia).
8. Az Európai Unió stratégiai autonómiájának kérdései (pl. hozzáférés a kritikus fontosságú nyersanyagokhoz, a nulla nettó kibocsátási célt szolgáló ipar).
9. Európa Kulturális Fővárosa program.
10. Az uniós bővítéspolitika új fejleményei (új tagjelölt államok és a csatlakozási feltételeik, a Granadai Nyilatkozat, az Európai Tanács döntései).
11. Regionális együttműködés Európában és annak hatása az Európai Unióban.
12. Az őshonos nemzeti közösségek helyzetének védelme és előmozdításának lehetőségei az Európai Unióban (különös tekintettel az identitás kérdésére Európában, vagy az őshonos közösségekhez kapcsolódó polgári kezdeményezésekre).